Twitter

Facebook

Používanie nábytku

 

Nábytok je určený na používanie len vo vnútorných miestnostiach v teplote 15 až 30 stupňov Celzia. Drevený nábytok nemôže byť používaný vonku. Skladovanie na slnku, vo vlhkých miestnostiach alebo v nízkej teplote môže spôsobiť praskanie dreva, lakových povrchov aj deformovať nábytok.

 

Starostlivosť o nábytok

 

Drevený voskovaný nábytok je povinné čistiť len prostriedkami určenými na jeho starostlivosť. Na starostlivosť o nábytok sa nesmie používať mokré alebo vlhé handričky. Počas používania nábytku sa naňho nesmú ukladať horúce ani mokré predmety, ktoré môžu spôsobiť rozpustenie ochrannej vrstvy vosku a odfarbenie povrchu. V takomto prípade je povinné opätovanie zavoskovať celú časť nábytku.

 

Štruktúrovaný nábytok

 

Štruktúrovanie je ručná, a nie strojová práca. Každá doska ma iné ročné kruhy a je nutné používať náradie s rôznymi parametrami oderu. Z tohto dôvodu počet vyrobeného nábytku je obmedzený a ich majitelia majú istotu, že taký istý nábytok nenájdu v obchode za rohom, ani vo veľkých obchodných reťazcoch.

 

Hlavná stránkaPracovanie dreva

Pracovanie drevaČerstvo odrezané drevo
má o veľa väčšiu váhu ako prirodzene sušené a správne skladované rezivo. Dôvodom je voda, ktorú obsahuje drevo. Iba uležané a sušené drevo je vhodné pre výrobu nábytku. V opačnom prípade borovicový nábytok by sa deformo
val a zosychal.

Živiny sú prepravované dovnútra kmeňa dreva, výnimočne veľa vody sa nachádza v beli. Preto je čerstvo odrezané drevo o veľa ťažšie. Drevo môže vodu odoberať alebo vracať späť. Voda vypĺňa vnútorný priestor buniek. Vlákna dreva sú nasýtené ak bunky a bunkové steny akumulovali maximálne množstvo vody. Pre európske stromy priemerná vlhkosť je 28%. Ak vlhkosť vzduchu je vyššia ako vlhkosť dreva, drevo odoberá vlhkosť zo vzduchu až kým nedosiahne rovnováhu. Tento proces sa volá napučiavanie. Tvrdé a ťažké drevo napr. brezové drevo, bukové alebo dubové drevo sa zmršťuje viac ako ľahké a mäkké drevo ako napr. borovicové drevo.

Drevo stále pracuje prispôsobujúc svoj objem podmienkám prostredia. Tento proces sa volá pracovanie dreva. Preto je dôležité aby konštrukcia nábytku (borovicové skrine, komody, postele, písacie stoly, vitríny a regály) prihliadala na tie kolísania a nepripustila situáciu, v ktorej sa naraz, v dôsledku zosychania dreva, odkryjú surové (nenatreté) časti.

Vlhkosť dreva sa vždy snaží udržiavať rovnováhu s prostriedím. Preto je veľmi dôležité aby nábytok bol vyrábaný z dreva so správnou vlhkosťou. Príliš suché drevo môže praskať alebo sa napučiavať absorbovaním vlhkosti z prostredia, zatiaľ čo drevo príliš vlhké spôsobuje neskoršie zosychanie.


Piotr Morawski

O autorovi: Mateusz Surmiak - z povolania matematik, od srdca technológ vo výrobe nábytku, spracovaní dreva a výrobe drevených konštrukcií. Riadi produkciu a logistiku podniku Made of Wood Group. S matematickou presnosťou koordinuje a kontroluje výrobné zadania a priebeh technologického procesu. Vďaka mnohoročným skúsenostiam na takmer každej úrovni procesu práce s drevom dokáže klientom ponúkať výrobky najvyššej kvality. V súkromí nadšený futbalista amatérskej ligy.

Pridaj sa na Google+

Webová stránka: www.nabytokzmasivu24.sk

Naše ďalšie stránky:

Made of Wood Group - nábytok z masívneho borovicového dreva

Štruktúrovaný nábytok

Obvykle v procese výroby povrch nábytku je brúsený, lakovaný alebo voskovaný a následne leštený za účelom získania maximálnej hladkosti, a týmto spôsobom zvýšenia estetických dojmov konečného výrobku.

Štruktúrovaný nábytok

Štruktúrovanie dreva je proces, v ktorom sa získava nerovnorodý povrch s mnohými priehlbinami a ryhami, ale s určenou pravidelnou štruktúrou. Na tento účel sa používa odborné stroje s vhodným systémom kief, ktoré odstraňujú z dreva mäkšie prvky a tvrdšie časti nechajú a odkryvajú. Získaný povrch nábytku má usporiadaný charakter (priehlbiny a ryhy sú v jednom smere) a celý nábytok má unikátny a výnimočný štýl.

Štruktúrovanie je zamerané na dosiahnutie efektu staro výzerajúceho nábytku, ktorý pripomína rustikálny nábytok s vyše 100 ročnou históriou.

Nábytok z kolekcie Hacienda po procese štruktúrovania dreva získavá mimoriadný štýl a formu


Pre väčšiu blízkosť k prírode.


Nábytok a služby pre náročných.


Oleje Livos - moderná metóda zušľachtovania dreva