Twitter

Facebook

Používanie nábytku

 

Nábytok je určený na používanie len vo vnútorných miestnostiach v teplote 15 až 30 stupňov Celzia. Drevený nábytok nemôže byť používaný vonku. Skladovanie na slnku, vo vlhkých miestnostiach alebo v nízkej teplote môže spôsobiť praskanie dreva, lakových povrchov aj deformovať nábytok.

 

Starostlivosť o nábytok

 

Drevený voskovaný nábytok je povinné čistiť len prostriedkami určenými na jeho starostlivosť. Na starostlivosť o nábytok sa nesmie používať mokré alebo vlhé handričky. Počas používania nábytku sa naňho nesmú ukladať horúce ani mokré predmety, ktoré môžu spôsobiť rozpustenie ochrannej vrstvy vosku a odfarbenie povrchu. V takomto prípade je povinné opätovanie zavoskovať celú časť nábytku.

 

Štruktúrovaný nábytok

 

Štruktúrovanie je ručná, a nie strojová práca. Každá doska ma iné ročné kruhy a je nutné používať náradie s rôznymi parametrami oderu. Z tohto dôvodu počet vyrobeného nábytku je obmedzený a ich majitelia majú istotu, že taký istý nábytok nenájdu v obchode za rohom, ani vo veľkých obchodných reťazcoch.

 

Hlavná stránkaDrevený nábytok, niekoľko slov o výrobných technológiách

Drevený nábytok, niekoľko slov o výrobných technológiách

Kolekcia Genewa fot. www.nabytokzmasivu24.sk


Nábytok je dôležitým prvkom každého domu, bytu či kancelárie. Nemal by však byť len funkčný, mal by plniť aj dekoračnú, estetickú úlohu a dodávať interiéru eleganciu. V priebehu rokov došlo k ohromnému rozvoju technológií. Spôsoby výroby nábytku sa dnes od niekdajších techník spracovania dreva podstatne líšia. 

 

Rozvoj nábytkárstva mal každej krajine iný priebeh. Preferované štýly spôsobili, že na tvorbu nábytkov boli používané rôzne typy a druhy dreva a neskôr tiež umelé materiály. Ich kontrast môžete pozorovať pri porovnávaní štýlu Ľudovíta XV., ktorý bol vo Francúzsku symbolom extravagancie, bohatstva a prepychu, s nábytkami vyrábanými v súčasnosti, pri ktorých zas dominuje jednoduchosť a praktickosť. 


Prvé nábytky
boli vyrábané ručne pomocou hoblíka. Šikovné ruky stolára a veľmi dobrá priestorová predstavivosť umožňovali vznik naozajstných umeleckých diel. Prvé vzniknuté nábytky mali byť predovšetkým praktické. Neskôr sa začalo tiež zohľadňovať vhodné prevedenie, ktoré malo byť tiež pekné a elegantné. Dobrý stolár dokázal sám z poriadneho kusu dreva vykúzliť úžasné skrinky, stoly či stoličky. A to všetko s dokonalou precíznosťou a presnosťou. Vzácne na tom bolo to, že každý nábytok bol unikátny a že sa nevyrábali ani len dva rovnaké stoly či skrine.


Spolu s rozvojom ľudstva
sa rozvíjalo aj nábytkárstvo. Začalo sa viac prihliadať na výrobný materiál a ochotnejšie sa siahalo po dreve dobrej kvality. Vďaka rôznym tvarom, farbám a ozdobám dochádzalo k veľkému zlomu a hľadali sa nové nápady, ktoré by umožnili napredovanie tejto oblasti. Technologický postup neskôr podnietil otváranie fabrík na výrobu nábytku na medzinárodnej úrovni. Nábytok sa vyrábal sériovo. Štandardné a typické skrine, nábytkové steny, sedačky a kreslá sa vyrábali ako na pase. V Poľsku boli na prelome šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov minulého storočia moderné lakované nábytky s vysokým leskom vyrobené z drevotriesky. Vďaka montáži pomocou lepidla a skrutiek boli veľmi trvácne. V tých rokoch to bol hit, o ktorom snívala väčšina Poliakov.


V tom čase sa nábytkársky priemysel výrazne rozvinul. Nové výrobné podniky vznikali zarážajúcim tempom. Mnohé z nich produkujú drevené nábytky dodnes a sú priekopníkmi v oblasti nových technológií. Moderné CNC frézy v kombinácii so vzácnym remeslom, akým je stolárstvo, umožňujú tvoriť úžasné veľdiela, ktoré sú trvácne, štýlové a lákavé svojím vzhľadom.


Stále viac je však aj malých firiem, o jednom alebo dvoch ľuďoch, ktoré sa zaoberajú výrobou nábytku. V takýchto neveľkých podnikoch je každý kus nábytku, každá drevená komoda vytvorená s ohromnou pedantnosťou a presnosťou. Nedá sa pri nich hovoriť o masovej výrobe z dosiek či dýh nízkej kvality, ktoré sa po niekoľkých mesiacoch používania hodia jedine do pivnice či chaty. Ich borovicové nábytky sú veľmi trvácne a ak sú vyrábané na objednávku, sú určite ozdobou každej domácnosti.


Sériovo vyrábaný drevený nábytok, ktorý je možné poskladať samostatne, je zvyčajne vyrobený menej precízne a kvalita použitých materiálov sa často trochu odkláňa od štandardu. Z týchto dôvodov je ich životnosť kratšia ako životnosť nábytku vyrobeného v profesionálnej stolárskej dielni. Dôležité sú však aj metódy spracovania dreva, ktoré zaručujú čoraz väčšiu kvalitu finálneho produktu. Moderné brúsky dokážu vynikajúco vyhladiť povrch, vďaka čomu sú línie a kresba jednotlivých dosiek dokonale krásne. Niekedy sa všetky skrinky, komody či kreslá natierali ručne, dnes výrobné podniky používajú lakovacie stroje. Lakovaný nábytok sa suší v špeciálne prispôsobených priestoroch vybavených UV lampami. Takéto riešenie umožňuje dosiahnutie ideálneho lesku bez šmúh a stekancov. Nábytok sa montuje pomocou skrutiek, vďaka čomu sa dá skladať a rozkladať podľa potreby.


V priebehu rokov sa spôsob výroby nábytku výrazne zmenil. Podstatný prelom nastal nielen v samotnom procese, ktorý uľahčuje vytváranie rôznych komplikovaných tvarov, ale aj v štýle a dizajne jednotlivých produktov.


Pokrok a neustále sa meniaca móda
budú do nábytkárstva prinášať vždy nové trendy a produkcia nábytku sa bude určite viac a viac prispôsobovať potrebám a očakávaniam jeho používateľov.

Piotr Morawski

O autorovi: Mateusz Surmiak - z povolania matematik, od srdca technológ vo výrobe nábytku, spracovaní dreva a výrobe drevených konštrukcií. Riadi produkciu a logistiku podniku Made of Wood Group. S matematickou presnosťou koordinuje a kontroluje výrobné zadania a priebeh technologického procesu. Vďaka mnohoročným skúsenostiam na takmer každej úrovni procesu práce s drevom dokáže klientom ponúkať výrobky najvyššej kvality. V súkromí nadšený futbalista amatérskej ligy.

Pridaj sa na Google+

Webová stránka: www.nabytokzmasivu24.sk - drevený nábytok

Naše ďalšie stránky:

Made of Wood Group - nábytok z masívneho borovicového dreva

Štruktúrovaný nábytok

Obvykle v procese výroby povrch nábytku je brúsený, lakovaný alebo voskovaný a následne leštený za účelom získania maximálnej hladkosti, a týmto spôsobom zvýšenia estetických dojmov konečného výrobku.

Štruktúrovaný nábytok

Štruktúrovanie dreva je proces, v ktorom sa získava nerovnorodý povrch s mnohými priehlbinami a ryhami, ale s určenou pravidelnou štruktúrou. Na tento účel sa používa odborné stroje s vhodným systémom kief, ktoré odstraňujú z dreva mäkšie prvky a tvrdšie časti nechajú a odkryvajú. Získaný povrch nábytku má usporiadaný charakter (priehlbiny a ryhy sú v jednom smere) a celý nábytok má unikátny a výnimočný štýl.

Štruktúrovanie je zamerané na dosiahnutie efektu staro výzerajúceho nábytku, ktorý pripomína rustikálny nábytok s vyše 100 ročnou históriou.

Nábytok z kolekcie Hacienda po procese štruktúrovania dreva získavá mimoriadný štýl a formu


Pre väčšiu blízkosť k prírode.


Nábytok a služby pre náročných.


Oleje Livos - moderná metóda zušľachtovania dreva