Nábytok je dôležitým prvkom každého domu, bytu či kancelárie. Nemal by však byť len funkčný, mal by plniť aj dekoračnú, estetickú úlohu a dodávať interiéru eleganciu. V priebehu rokov došlo k ohromnému rozvoju technológií. Spôsoby výroby nábytku sa dnes od niekdajších techník spracovania dreva podstatne líšia.
Rozvoj nábytkárstva mal každej krajine iný priebeh. Preferované štýly spôsobili, že na tvorbu nábytkov boli používané rôzne typy a druhy dreva a neskôr tiež umelé materiály. Ich kontrast môžete pozorovať pri porovnávaní štýlu Ľudovíta XV., ktorý bol vo Francúzsku symbolom extravagancie, bohatstva a prepychu, s nábytkami vyrábanými v súčasnosti, pri ktorých zas dominuje jednoduchosť a praktickosť.
Prvé nábytky boli vyrábané ručne pomocou hoblíka. Šikovné ruky stolára a veľmi dobrá priestorová predstavivosť umožňovali vznik naozajstných umeleckých diel. Prvé vzniknuté nábytky mali byť predovšetkým praktické. Neskôr sa začalo tiež zohľadňovať vhodné prevedenie, ktoré malo byť tiež pekné a elegantné. Dobrý stolár dokázal sám z poriadneho kusu dreva vykúzliť úžasné skrinky, stoly či stoličky. A to všetko s dokonalou precíznosťou a presnosťou. Vzácne na tom bolo to, že každý nábytok bol unikátny a že sa nevyrábali ani len dva rovnaké stoly či skrine.
Spolu s rozvojom ľudstva sa rozvíjalo aj nábytkárstvo. Začalo sa viac prihliadať na výrobný materiál a ochotnejšie sa siahalo po dreve dobrej kvality. Vďaka rôznym tvarom, farbám a ozdobám dochádzalo k veľkému zlomu a hľadali sa nové nápady, ktoré by umožnili napredovanie tejto oblasti. Technologický postup neskôr podnietil otváranie fabrík na výrobu nábytku na medzinárodnej úrovni. Nábytok sa vyrábal sériovo. Štandardné a typické skrine, nábytkové steny, sedačky a kreslá sa vyrábali ako na pase. V Poľsku boli na prelome šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov minulého storočia moderné lakované nábytky s vysokým leskom vyrobené z drevotriesky. Vďaka montáži pomocou lepidla a skrutiek boli veľmi trvácne. V tých rokoch to bol hit, o ktorom snívala väčšina Poliakov.
V tom čase sa nábytkársky priemysel výrazne rozvinul. Nové výrobné podniky vznikali zarážajúcim tempom. Mnohé z nich produkujú drevené nábytky dodnes a sú priekopníkmi v oblasti nových technológií. Moderné CNC frézy v kombinácii so vzácnym remeslom, akým je stolárstvo, umožňujú tvoriť úžasné veľdiela, ktoré sú trvácne, štýlové a lákavé svojím vzhľadom.
Stále viac je však aj malých firiem, o jednom alebo dvoch ľuďoch, ktoré sa zaoberajú výrobou nábytku. V takýchto neveľkých podnikoch je každý kus nábytku, každá drevená komoda vytvorená s ohromnou pedantnosťou a presnosťou. Nedá sa pri nich hovoriť o masovej výrobe z dosiek či dýh nízkej kvality, ktoré sa po niekoľkých mesiacoch používania hodia jedine do pivnice či chaty. Ich borovicové nábytky sú veľmi trvácne a ak sú vyrábané na objednávku, sú určite ozdobou každej domácnosti.
Sériovo vyrábaný drevený nábytok, ktorý je možné poskladať samostatne, je zvyčajne vyrobený menej precízne a kvalita použitých materiálov sa často trochu odkláňa od štandardu. Z týchto dôvodov je ich životnosť kratšia ako životnosť nábytku vyrobeného v profesionálnej stolárskej dielni. Dôležité sú však aj metódy spracovania dreva, ktoré zaručujú čoraz väčšiu kvalitu finálneho produktu. Moderné brúsky dokážu vynikajúco vyhladiť povrch, vďaka čomu sú línie a kresba jednotlivých dosiek dokonale krásne. Niekedy sa všetky skrinky, komody či kreslá natierali ručne, dnes výrobné podniky používajú lakovacie stroje. Lakovaný nábytok sa suší v špeciálne prispôsobených priestoroch vybavených UV lampami. Takéto riešenie umožňuje dosiahnutie ideálneho lesku bez šmúh a stekancov. Nábytok sa montuje pomocou skrutiek, vďaka čomu sa dá skladať a rozkladať podľa potreby.
V priebehu rokov sa spôsob výroby nábytku výrazne zmenil. Podstatný prelom nastal nielen v samotnom procese, ktorý uľahčuje vytváranie rôznych komplikovaných tvarov, ale aj v štýle a dizajne jednotlivých produktov.
Pokrok a neustále sa meniaca móda budú do nábytkárstva prinášať vždy nové trendy a produkcia nábytku sa bude určite viac a viac prispôsobovať potrebám a očakávaniam jeho používateľov.